Na co se zaměřit při digitalizaci zákaznické komunikace?

Máme za sebou rok, který mimo jiné výrazně zamíchal kartami v zákaznické komunikaci. Na významu nabrala především digitalizace a mnohé firmy se v tomto ohledu utvrdily, že štěstí opravdu přeje připraveným. Pro řadu dalších je to naopak impuls pro to, aby digitální transformaci odstartovaly.

 

Přečtěte si několik našich tipů, na co se při digitalizaci zákaznické komunikace zaměřit:

  • Zasílání poštou nahraďte emaily

Stále více zákazníků akceptuje a preferuje dokumenty ve formě emailové PDF přílohy. Důvody jsou nasnadě - je to rychlejší než zasílání poštou, dokumenty zůstanou pro další potřebu bezpečně uloženy v emailové schránce, nižší spotřebou papíru šetříte životní prostředí atd. Před rozhodnutím vyměnit klasickou poštu za email ale pečlivě zvažte, kterým skupinám zákazníků bude komunikace určena a jaké dokumenty budou jejím obsahem.

  • Efektivně využijte těla emailu

Zjednodušte zákazníkům život. Ne každé sdělení musí mít formální podobu dokumentu ve formě přiloženého PDF. Například základní informace k platbě faktury (kolik, kam, kdy zaplatit) můžete stručně a přehledně uvést přímo v těle emailu.  

  • Optimalizujte komunikaci pro mobilní zařízení

Nezapomínejte, že čím dál víc lidí čte emaily na mobilním telefonu. Využijte toho a optimalizujte komunikaci se zákazníky i pro mobilní zařízení. Emaily vhodně obohaťte o prvky umožňující rychlou a pohodlnou reakci.

  • Komunikujte interaktivně

Poskytněte zákazníkům možnost reagovat online a ideálně na pár kliků věc vyřídit. Využijte pokročilých možností elektronické komunikace pro vložení variantních nabídek a odezvy zákazníka. Na výběru interaktivních prvků si ale dejte záležet, abyste naopak zákazníkovi reakci nezkomplikovali.

  • Využijte elektronických notifikací

Někdy méně znamená více. Stručná sdělení přes SMS nebo email zasílaná zákazníkovi v okamžiku, kdy informaci potřebuje a využije. Toto nesmí v komunikační strategii chybět.

  • Využijte elektronické a biometrické podpisy

Zvýší kredibilitu zasílaných dokumentů a umožní vám převést více procesů do plně digitální podoby. Zpracování dokumentů bude díky tomu výrazně rychlejší a pohodlnější.

  • Kombinujte servisní a obchodní komunikaci

Využijte příležitosti, kdy zasíláte zákazníkovi dokumenty nebo sdělení v rámci poskytované služby. To je ten pravý čas na nabídku rozšíření služby, změnu podmínek či související produkt. Využijte pro to místo na dokumentu, který zákazník čte.

Mohlo by Vás také zajímat

Mobilní telefon je dnes komunikační kanál #1

Umíte toho využít lépe než vaše konkurence?

Jak se vyhnout nejčastějším chybám v komunikaci se zákazníky?

Vyvarujte se hrubých chyb v komunikaci se zákazníky.

Nová komunikace v Kooperativě

Jsme hrdí, že jsme přispěli k úspěchu našeho zákazníka.