Nepodceňte design zákaznických dokumentů

Úpravy designu dokumentů se bezesporu řadí mezi jedny z nejviditelnějších změn v projektech zákaznické komunikace. Moderní komunikace se zákazníky navíc propojuje cílenou marketingovou komunikaci s komunikací v rámci dodávaných služeb, což z principu věci zvyšuje nároky na design.  

Na co byste tedy při návrhu dokumentů neměli zapomenout?

Design pro Omnichannel

Dbejte na to, abyste vhodně skloubili kreativní práci grafika se zkušenostmi odborníka v oblasti Omnichannel komunikace. Ne vždy jsou na oko skvěle vypadající návrhy stoprocentně využitelné v praxi. Firemní identita by se bezesporu v dokumentech měla promítnout, ale je potřeba dohlídnout rovněž na bezproblémovou funkčnost dokumentů v rámci všech využívaných kanálů. Vyhnete se tak například situacím, kdy si zákazník dokument doma vytiskne na černobílé tiskárně a barevně zvýrazněná důležitá informace tím zapadne.

Responzivní design 

Stále více uživatelů si dokumenty zobrazuje na mobilním zařízení namísto klasického desktopu. Ať už se zákazník rozhodne ke zobrazení využít jakéhokoliv zařízení, dokument nesmí ztratit na kvalitě. A vy získáte plusové body v oblasti zákaznické zkušenosti

Jednotný komunikační styl 

Dejte si záležet na tom, aby způsob vaší komunikace se zákazníky nebyl "každý pes jiná ves". Jednotný komunikační styl zvyšuje důvěryhodnost zaslaných dokumentů a loajalitu klientů. Proto s nimi komunikujte stejným jazykem a nebojte se navázat dialog. Platba faktury s přátelským oslovením na začátku se tak stane přece jen o trochu příjemnější záležitostí :). 

Jasně a přehledně

Méně je někdy více - to platí i v případě designu zákaznických dokumentů. Příliš mnoho informací dokument znepřehledňuje, proto proveďte revizi a vyhodnoťte, které informace v dokumentu skutečně musí být. Dokument po vizuální stránce zjednodušíte a zákazníkům usnadníte orientaci v uvedených informacích. Co naopak neuškodí, jsou vhodně využité vizualizace, piktogramy, grafy, QR kódy a prokliky, kterými přispějete k zákazníkově snadnější reakci.

Důležité informace naopak zvýrazněte a dokument logicky strukturujte. Zamezíte tak řadě nedorozumění, která zbytečně zaměstnávají vaši zákaznickou podporu a zákazníka odrazují od další spolupráce.

Když nabídka, tak personalizovaná

Pokud se chystáte dokumenty obohatit o marketingová sdělení či nabídky dodatečných produktů, dbejte na to, aby byly pro daného zákazníka skutečně relevantní. Proto na základě zákaznických dat volte nabídky, které jsou v souladu se zákazníkovými potřebami a preferencemi. V opačném případě hrozí, že zákazníka nenávratně odradíte od vnímání jakýchkoliv dalších nabídek, i kdyby byly sebevíc atraktivní.

Mohlo by Vás také zajímat

Mobilní telefon je dnes komunikační kanál #1

Umíte toho využít lépe než vaše konkurence?

Jak se vyhnout nejčastějším chybám v komunikaci se zákazníky?

Vyvarujte se hrubých chyb v komunikaci se zákazníky.

Nová komunikace v Kooperativě

Jsme hrdí, že jsme přispěli k úspěchu našeho zákazníka.